Skip to main content

ONECTA aloitusopas: Daikin -sisäyksiköiden yhdistäminen WiFi -verkkoon

Laitteen yhdistäminen langattomaan verkkoon

Asiakkaan vastuulla on hankkia:

  • Älypuhelin tai tabletti, jossa on vähintään tuettu Android tai iOS -versio
  • Internet-yhteys ja viestintälaite, kuten modeemi, reititin tms.
  • WLAN-tukiasema

HUOM! Daikinin laitteet tukevat vain 2.4Ghz langatonta verkkoa!

HUOM! Pysäytä laitteen toiminta ennen langattoman yhteyden asettamista!

Langaton sovitin voidaan yhdistää älylaitteeseen kahdella tavalla

  • TAPA 1: Ohjeen kohta "6" - Yhdistäminen käyttämällä reitittimen/modeemin WPS-painiketta

TAI

  • TAPA 2: Ohjeen kohta "7" - Yhdistäminen käyttämällä SSID:tä ja avainta

Jos laitteen määrittäminen epäonnistuu on hyvä suorittaa tehdasasetuksen palauttaminen

Yhteysasetuksen tehdasasetuksen palauttaminen

Palauta yhteysasetuksen tehdasasetus, jos haluat:

  • katkaista langattoman LAN-verkon ja tiedonsirtolaitteen (esim. reitittimen) tai älylaitteen välisen yhteyden,
  • toistaa asetuksen, jos hteyden muodostaminen epäonnistui.

Tutustuthan ohjeisiin ennen määrittämisen aloittamista

ONECTA-sovelluksen asennus

1. Avaa:
• Google Play, jos käytat Android-laitetta.

• App Store, jos käytät iOS-laitetta.

2. Etsi "ONECTA" sovellus (sovelluksen tarjoaja Daikin Europe N.V.)
3. Asenna sovellus näytön ohjeiden mukaan
4. Avaa ONECTA-sovellus ja seuraa käyttöönoton ohjeita
Voit kirjautua sovellukseen luomalla uuden tunnuksen, käyttämällä olemassaolevaa tunnusta tai hyödyntämällä nopeaa tilinluomista käyttämällä jotain olemassaolevista tunnuksistasi (esim. Google-, Apple- tai Facebook-tili).

5. Onnistuneen kirjautumisen jälkeen voit lisätä sovelluksen aloitusnäytöltä ensimmäisen sisäyksikkösi

Langaton sovitin voidaan yhdistää älylaitteeseen kahdella tavalla. 6 – "TAPA 1" tai 7 "TAPA 2".

6. ТАРА 1: Yhdistäminen käyttämällä reitittimen/modeemin WPS-painiketta - seuraa näytössä olevia ohjeita.

HUOM! Tarkista, onko modeemissasi tai reittittimessäsi Wi-Fi Protected Setup - painike. Modeemin tai reitittimen käyttöohjeiden mukaan painikkeen nimi voi olla myös WPS -painike tai se on osoitettu WPS-symbolilla. Muussa tapauksessa käytä TAPA 2:sta - tämän ohjeen kohta "7".

Paina "Yhdista käyttämällä WPS:ää" ja seuraa näytön ohjeita.

Sisäyksikön asettaminen WPS-asetusnäyttöön kaukosäätimellä:

Vaihtoehtoisesti voi kokeilla menettelyä "Yhteyden muodostaminen käyttämällä SSID- ja KEY -numeroa". Sirry tämän ohjeen kohtaan "7".

7. TAPA 2: Yhdistä käyttämällä SSID:tä ja avainta

Sisäyksikön asettaminen AP-tilaan. Valitse "Yhteyden muodostaminen käyttämällä SSID:tä ja avainta" ja seuraa näytön ohjeita:

Laitekohtainen SSID tulee ONECTA - Daikin -sovellukseen näkyville automaattisesti. Avain löytyy sisäyksikön kannen alta. Tarran sijainti merkitty alla olevaan piirrustukseen.

HUOM! Anna ONECTA - Daikin -sovelluksen määrittää yhteys rauhassa. Siinä voi kestää muutaman hetken. Jos saat ilmoituksen mikä käskee vaihtamaan verkkoa, koska internet-yhteyttä ei ole, älä vaihda verkkoa ja valitse yhteyden säilyttäminen nykyiseen DaikinAP Wi-Fi -verkkoon.

Kun sisäyksikkö ja ONECTA - Daikin ovat hetken olleet hteydessä sovelluksen näyttöön ilmestyy lista langattomista verkoista. Valitse Wi-Fi -verkko, johon haluat lisätä laitteen.

8. Sisäyksikön päivitys (*tarpeen mukaan). Sisäyksikkö on nyt lisätty onnistuneesti.

Lisätietoja

Tarvitsetko apua?

Lisätietoja

Tarvitsetko apua?

Lisätietoja

Tarvitsetko apua?

Tarvitsetko apua?